Newsletter / Programme papier

Carte

1

Arles Orly

18.05.19

Compagnie CUBe – Christian Ubl


34 Boulevard Georges Clemenceau, 13200 Arles, France

2

Bourges Paris Strasbourg

17.04.19 > 19.04.19

SOAP & SKIN


80 Boulevard de Rochechouart, 75018 Paris, France
Printemps de Bourges (16.04.2019R 21.04.2019), 22 rue Henri Sellier, 18000 Bourges, France
La Laiterie – Le Club, Rue du Ban de la Roche, 67000 Strasbourg, France

3

Paris

12.04.19 > 13.02.19

VOM GOLDENEN VLIESS ZUM RHEINGOLD


28 rue Serpente, 75006 Paris, France
Sorbonne Université, Rue Saint-Jacques, Paris, Frankreich

4

Cognac

10.04.19 > 09.04.19

SUPERAMAS


1 Place Robert Schumann, 16100 Cognac, France

5

Cognac

05.04.19 > 09.04.19

SUPERAMAS


1 Place Robert Schumann, 16100 Cognac, France

6

Paris

04.04.19 > 07.04.19

RUTH BECKERMANN


71 Rue du Temple, 75003 Paris, France

7

Paris

01.04.19 > 18.04.19

LA VOIX ET LES CORDES


78 Rue Cardinet, 75017 Paris, France

8

28.03.19 > 30.03.19

D’UN LIED À L‘AUTRE ?


108 boulevard Malesherbes, 75017 Paris, France
Maison Heinrich Heine, Cité internationale universitaire de Paris, 27c boulevard Jourdan, 75014 Paris, France

9

Mont Saint Aignan

27.03.19 > 02.03.19

CORNELIA RAINER


59 rue Louis Pasteur, 76130 Mont-Saint-Aignan, France

10

Louveciennes

24.03.19

BENJAMIN HERZL


Hôtel de Ville, Salle Camille Saint-Saëns, 30 rue du Général Leclerc, 78430 Louveciennes

11

Paris

22.03.19 > 15.06.19

NIKOLAUS GANSTERER


17 rue de Richelieu, 75001 Paris, France

12

Rouen

21.03.19 > 22.03.19

CORNELIA RAINER


7, rue Saint-Romain, 76000 Rouen, France

13

Paris

20.03.19 > 25.08.19

HELENA RUBINSTEIN


71 Rue du Temple, 75003 Paris, France

14

Paris

16.03.19 > 19.03.19

Sebastian Brameshuber


Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, France

15

Grand-Couronne

15.03.19 > 02.03.19

CORNELIA RAINER


36 rue Georges Clemenceau, 76530 Grand-Couronne, France

16

Paris

14.03.19 > 16.03.19

LA VILLE SANS JUIFS


221 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris, France

17

Clermont-Ferrand

14.03.19 > 30.03.19

REGINA HÜBNER


2, rue Saint-Pierre, 63000 Clermont-Ferrand, France

18

Malaunay

12.03.19 > 02.03.19

CORNELIA RAINER


Rue Louis Lesouef, 76770 Malaunay, France

19

Paris

09.03.19 > 27.04.19

ELMAR TRENKWALDER


77 rue Charlot, 75003 Paris, France

20

Paris

06.03.19

Métropolis – Fritz Lang


73 Avenue des Gobelins, 75013 Paris, France

21

Rouen

26.02.19 > 02.03.19

CORNELIA RAINER


48 Rue Louis Ricard, Rouen, France

22

Paris

21.02.19 > 23.02.19

Melange der Poesie


42 Rue du Mont-Cenis, 75018 Paris, France

23

Paris

20.02.19 > 24.02.19

Elfriede Jelinek


75006 Place de l'Odéon, Paris, France

24

Paris

20.02.19 > 15.04.19

SONJA BÄUMEL


Place Georges Pompidou, 75004 Paris, France

25

Cognac

18.02.19 > 24.02.19

SUPERAMAS


1 Place Robert Schumann, 16100 Cognac, France

26

Grenoble Marseille Tournefeuille Vitry-sur-Seine

15.02.19 > 11.10.19

Comagnie CUBe – Christian Ubl


6 impasse Marcel Paul, ZI Pahin, 31170 Tournefeuille, France
KLAP Maison pour la danse Association Plaisir d’Offrir, 5 avenue Rostand, 13003 Marseille, France
La Briqueterie - CDCN du Val-de-Marne, 17 rue Robert Degert, 94407 Vitry-sur-Seine

27

Bagnolet

01.02.19 > 28.02.19

JAN-CORNEL EDER


17 Rue François Mitterrand, 93170 Bagnolet, France

28

Paris

30.01.19 > 22.02.19

Michail Michailov


17 Rue de Richelieu, Paris, France

29

Paris

26.01.19 > 21.02.19

MONIKA KUS-PICCO


16 Rue des Quatre-Fils, 75003 Paris, France

31

Annecy-le-Vieux

18.01.19 > 31.03.19

Elmar Trenkwalder


15bis chemin de l’Abbaye, 74940 Annecy-le-Vieux, France

32

Nanterre

18.01.19 > 08.03.19

Kalliope


200 avenue de la République, 92001 Nanterre, France

33

Paris

14.01.19 > 09.03.19

Thomas Bernhard


41 Boulevard du Temple, 75003 Paris, France